Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Школа може да упише и дете које територијално не припада школи, односно које је са територије друге школе или са територије друге општине. Сваки родитељ, односно старатељ који није са подручја школе, потребно је да поднесе Захтев изабраној школи за упис детета. Захтев се подноси најкасније до 1. фебруара 2020. год. После овог рока, могу се уписати само деца која станују

дете за упис у први разред можете пријавити овде на сајту

Овде пријавите дете за упис у први разред

Учење на даљину

Списак службених меилова

Упис првака

ОШ „Лаза Костић” и Фондација Лаза Костић

Лаза Костић (1841-1910 ) био је песник, драмски писац, новинар, преводилац, књижевни и позоришни критичар. Представник романтичара за собом је оставио богат књижевни опус. Једна од најпознатијих његових песама свакако је Santa Maria della Salute, у којој се прожимају две теме:  Песник очаран лепотом, истоимене венецијанске цркве, тражи опрост због огорчености јер су Млечани употребљавали за градњу својих цркава стабла посечена у Далмацији, а уједно песник сећа се Ленке Дунђерски, непрежаљене платонске љубави и музе, и призива је да му се врати.

Поред поезије Костић се бавио и преводилаштвом. Наиме, поред стихова Хомерове Илијаде, превео је нека од најпознатијих дела Вилијама Шекспира: Ромео и Јулија, Хамлет, Ричарда III, итд. Шекспиров утицај видеће се и касније у драмском раду Костићевом.

Иако  је био представник романтизма, својим радом могло би се рећи био је претеча модерниста, иноватор форме, песничког израза и стиха. Наша школа, која је претходно носила име Седам секретара СКОЈ-а, од 2005. године носи почасно пишчево име.

Поводом 150-годишњице рођења Лазе Костића, у Лондону 1999. године, основана је фондација „Лаза Костићˮ. Њен задужбинар био је добротвор Матице српске Томислав В. Милић, а рад Фондације наставила је његова ћерка проф. Марина Милић Радовић. Фондација је основана ради подстицања стваралаштва младих уметника и научника код нас и у иностранству, а у саставу Фондације налази се волонтерско друштво средњошколаца и студената - Лазини амбасадори. Име су добили по угледу на Шекспирово позориште -  Глоб амбасадоре. Поред волонтерског друштва Лазини амбасадори, Фондација додељује и титуле витезова, ова титула додељена је: аустралијском пијанисти Пијерсу Лејну, који је 1999. године свирао Мокрањчева дела у Лондону, затим, титулу витеза понео је и дизајнер Атила Капитањ и хуманиста проф. др Драган Данкуц, председник друштва лекара Војводине Српског лекарског друштва.

Милорад Миле Ђурић, тадашњи наставник музичког васпитања ОШ „Лаза Костић”, написао је музику на текст  Лазе Костића - Ода Шекспиру, која се свечано изводи и данас.

20200215 01

Прилог направиле ученице новинарске секције: Лена Матић VIII2, Николија Љубиновић VIII2, Итана Штогрен VIII5, Лаура Љутај VIII5, Уна Бабић VIII5; предметни наставник мср српског језика и књижевности Даниела Миловановић и помоћник директора проф. енглеског језика и књижевности Марија Шањевић.

Your IP: 3.233.215.196
05-04-2020 09:00

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.